Biostimuliatoriaus Ferbanat L pagalba, augalams kovojant su sausros iššauktu stresu

Biostimuliatoriaus Ferbanat L pagalba augalams kovojant su sausros iššauktu stresu

Augalų adaptacija stresinėms sąlygoms suteikiama daugeliu fiziologinių ir biocheminių mechanizmų pagalba. Sausra praktiškai perkaitina lapiją, įvyksta šilumos smūgis, pasikeičia vidinių ląstelių metabolizmas, augalo ląstelėse pradeda gamintis stresiniai baltymai (šilumos smūgio baltymai). Šis mechanizmas šiai dienai pakankamai gerai ištirtas.

        Mažiau aprašytas procesų kompleksas, susijęs su sumažėjusiu mikroelementų judrumu dirvoje sausros metu, sumažėjusiu maistinių medžiagų (ypatingai mikroelementų) tarpląsteliniu pralaidumu. Sausros periodu augalo ląstelės patiria mikroelementų, reikalingų normaliam fermentacijos aktyvumui, trūkumą. Todėl būtina atkreipti dėmesį į tai, kad dėl maistinių medžiagų patekimo į ląsteles trūkumo papildymo ir energijos sąnaudų, reikalingų fiziologiškai būtinų medžiagų judėjimui, atsiranda ląstelių membranos pralaidumo padidėjimas. Tokiu momentu augalas tampa mažiau apsaugotas nuo bakterinių ir virusinių infekcijų.

        Žemės ūkio kultūrų, auginamų ekologinėmis technologijomis ir laikantis reglamentų ЕS 2092/91 ir ЕS 834/2007, derlingumo padidinimo tikslais mes sukūrėme biologinį stimuliatorių Ferbanat L.

        Gaminant Ferbanat L, naudojamos molekulinės destrukcijos ir stochastinės molekulių humuso junginių restruktizacijos technologijos, pagrįstos ne cheminiu, o išskirtinai tik fiziniu poveikiu.  Ferbanat L sudėtyje yra mikrohumatai su prijungtais gamtinės kilmės mikroelementais ir biologiškai aktyviomis medžiagomis. Kuo smulkesnis elementas, tuo  mažiau energijos naudoja ląstelė jo patekimui pro membraną.

Ferbanat L sudėtyje yra agronomiškai vertingos mikrofloros sporų, su jai būdingais metabolitais, kas sustiprina  Ferbanat L poveikį augalams.

Laboratorinių tyrinėjimų ir stambių lauko bandymų, vykdomų paskutiniuosius 10 metų rezultatai parodė, kad  Ferbanat L yra puikus natūralios kilmės antistresinins preparatas.

Ferbanat L poveikio lapijai rezultate, vyksta augalo fermentinės adaptacijos intensifikacijos procesas stresinėms sąlygoms. Tuomet agronomiškai naudingos mikrofloros sporos, patekdamos ant lapijos ir besidauginančios ant jos paviršiaus, apsaugo ląstelę nuo įvairios etiologijos fitopatogenų prasiskverbimo.

Atsiranda dvigubas efektas: iš vienos pusės ląstelės membranos pralaidumo padidėjimas streso atveju leidžia papildyti maistinių ir biologiškai aktyvių medžiagų stygių, o iš kitos pusės mikroflora užkerta kelią infekcinių ligų sukėlėjams patekti į augalo ląstelę.

Sausros metu iš principo sumažėja mikroelementų judrumas rizosferoje, todėl lapų apipurškimas  Ferbanat L tirpalu padeda augalams ląstelės lygmeny gauti būtinų lapijai mikroelementų fermentinio aktyvumo palaikymui. Augalas neeikvoja energijos, kad iš dirvos per stiebą lapai gautų maistinių ir biologiškai aktyvių medžiagų. Apipurškiant,  Ferbanat L tiesiogiai patenka ant lapijos ir tiesiogiai sąveikauja su lapo ląstele.

Ferbanat L poveikio augalui rezultate, padidėja prolino kiekis, aminorūgštis, kuri gali sudaryti darinius veikiančius kaip hidrofiliniai koloidai  ir sulaikančius vandenį ląstelėje.

Stresinio poveikio periode ląstelių adaptaciniai mechanizmai stresui ne tik išlieka, bet ir pasipildo naujais. Visų pirma tai konkurenciniai santykiai dėl fiziologiškai aktyvių maistinių medžiagų.

Dėl šios priežasties, augalai ekstremaliose sąlygose formuoja tik tokį minimalų kiekį generatyvinių organų, kurį jie yra pajėgūs aprūpinti būtiniausiomis brendimui medžiagomis. Būtent dėl šios priežasties  stresas taip nepageidautinas jauniems, nesustiprėjusiems augalams reproduktyvinių organų formavimosi periodu. Streso būsenoje jaunas augalas nepajėgus suformuoti pilnaverčio derliaus, net ir turint gerą genetinį potencialą.

Ferbanat L jauniems augalams efektyviai nuima stresinę apkrovą ir todėl puikiai dera su šiuolaikinėmis intensyviomis agrotechnologijomis, tame tarpe ir su ekologiškomis, kaip antistresinis preparatas.

Fermentinio aktyvumo intensifikacijos ir agronomiškai naudingos mikrofloros semiotinio poveikio augalo lapui dėka, vyksta sinergizmo reiškinys. Lapija didėja ir sugeria daugiau saulės energijos, kas padeda vaisiams pilnavertiškai bręsti net ir sausros sąlygomis.

Ferbanat L poveikis augalams sąlygoja etileno ir abscizo rūgšties sintezės sulėtinimą, nesustoja ląstelių skylimo ir dauginimasis, nesumažėja ląstelių absorbavimo aktyvumas. Neslopinami kiti fiziologiniai procesai, vykstantys įprastomis sąlygomis, kai augalas nejaučia stresinio poveikio.

Didžiausias poveikis dėl Ferbanat L naudojimo matomas pirmoje ir antroje streso fazėse: pirminės stresinės reakcijos metu ir adaptacijos momentu. Šiose fazėse  Ferbanat L naudojims leidžia pilnai lokalizuoti negatyvius, dėl sausros iššaukto streso reiškinius. Augalai pilnai atsistato ir tęsia normalų vegetacinį vysymąsi. Todėl rekomenduojama dviejų-trijų kartų augalų apipurškimas  Ferbanat L tirpalu periodiškumu kas 5 – 9 dienos (priklausomai nuo augalų būsenos ir streso fazės).

LAISTYMAS

Ferbanat L naudojimas leidžia nuo žūties išgelbėti augalus, esančius išsekimo fazėje, ir pastebimai lokalizuoti negatyvinius reiškinius, iššauktus sausros. Tam tikslui siūlomas trijų-keturių kartų augalų apipurškimas  Ferbanat tirpalu  periodiškumu kas 4 5 dienos.

Biostimuliatorius Ferbanat L šiuo metu gaminamos UAB „Aljara“ (Lietuva) iš natūralios, ekologiškai saugios žaliavos, naudojant mikrobiologines technologijas.  Ferbanat L užsirekomendavo kaip patikimas biopreparatas  įvairiose klimatinėse sąlygose. Lauko bandymai vyko Lietuvoje, Vengrijoje, Čekijoje, Rusijoje, Egipte, Turkijoje, Rumunijoje, Tunise, Kenijoje. Ypatingą palankumą  Ferbanat L trąšoms augalai toleruoja pakankamai gerame natūraliame saulės apšvietime ir aukštoje temperatūroje. Skirtingose klimatinėse zonose, taikant skirtingą agrotechniką , grūdinių derliaus prieaugis sudaro nuo 25 % (Rusija, Kubanė) iki 40 % (Rusija, Tverė) ir netgi iki 80 % (Turkija, Bursa).  Daržovių prieaugis Egipte siekia: agurkų – 30%, pomidorų, pipirų, baklažanų – 50 %, vynuogių – 45 %. Kaulavaisių prieaugis (slyvų, persikų, nektarinų) Turkijoje ir Irake sudaro nuo 35 % iki 80 %, be o išaugo ir cukraus kiekis vaisiuose.    

Be to Ferbanat L 4 metų bėgyje buvo tikrinamas sertifikuotose Lietuvos ir Rusijos laboratorijose. Bandymai parodė, kad potencialiai toksiškų  elementų, biologinių ir cheminių nuodų kiekis neviršijo ES 209/91 ir           ES 834/2007 reglamentų normos.  

 2009-05-25 Lietuvos viešasis Institutas „Ekoagros“ (Kaunas) išdavė patvirtinimą Nr. K-(66) apie galimybę naudoti Ferbanat L ekologiškoje žemdirbystėje.

2012-01-30 Lietuvos viešasis Institutas „Ekoagros“ (Kaunas) išdavė patvirtinimą Nr. K-(29), kad organinės trąšas Ferbanat L  galima naudoti  ekologiškoje žemdirbystėje.